☰ Menu Prawe Menu ☰
Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Kowarach

Czwartek 29.02.2024

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Informacja dot. załączników do uchwał

Począwszy od roku 2010, urzędy zostały zobligowane do tworzenia uchwał za pomocą składni xml, co spowodowało konieczność zastosowania specjalnego oprogramowania, które umożliwia tworzenia aktów prawnych spełniających wymagania techniczne opisane w ustawie. Aplikacja ta zmieniała z biegiem czasu metodę związywania załącznika z plikiem uchwały, co w rezultacie doprowadza do licznych problemów z otwieraniem załączników. Poniższa instrukcja ma na celu rozwiązanie najczęstszych problemów.

Załączniki do uchwał, poczynając od aktów z początku 2010 roku do uchwały X/58/11, nie posiadają załączników zawartych w pliku uchwały - załączniki są dołączane jako osobne pliki, które można pobrać klikając na odpowiednią ikonkę w tabeli zestawiającej uchwały -  analogicznie jak w przypadku uchwał z lat wcześniejszych:

Załączniki osobno

 

Załączniki do uchwał, poczynając od uchwały X/59/11 do uchwały XXIV/153/12, są zawarte wewnątrz dokumentu pdf uchwały. Aby je otworzyć, proszę zastosować się do poniższej instrukcji.

Program Adobe Reader w trybie wtyczki do przeglądarki internetowej:

Domyślnie instalowany program Adobe Reader integruje się z przeglądarką internetową za pomocą wtyczki, co pozwala na otwieranie plików pdf bezpośrednio w oknie przeglądarki. W trybie tym jednak nie pojawia się pasek panelu nawigacji, który pozwoli na przeglądanie załączników. Aby włączyć panel nawigacji, należy kliknąć prawym przyciskiem myszki w dowolnym miejscu dokumentu pdf i wybrać opcję "Pokaż przyciski panelu nawigacji":

Panel nawigacji

Po lewej stronie pojawi się panel nawigacji, w którym po kliknięciu na symbol spinacza pojawi się lista załączników zawartych w uchwale, tak jak to opisano poniżej.

UWAGA - w niektórych przeglądarkach (np. Firefox, Chrome) wbudowane wtyczki służące do otwierania plików pdf w oknie przeglądarki nie radzą sobie z wyświetlaniem załączników. W przypadku braku możliwości otwarcia załączników z pliku otwartego za pomocą wtyczki danej przeglądarki, należy zapisać plik na dysku i postępować wg instrukcji "Program Adobe Reader w trybie samodzielnym".

 

Program Adobe Reader w trybie samodzielnym:

Aby odtworzyć załącznik, po otwarciu pliku uchwały należy kliknąć symbol spinacza znajdujący się na panelu bocznym aplikacji Adobe Reader - pojawi sę lista załączników wtłoczonych do pliku uchwały. Aby otworzyć załącznik, należy dwukrotnie na nim kliknąć.

Załączniki

 

W niektórych uchwałach można spotkać się z jeszcze innym sposobem załączania załączników, wg obrazka poniżej:

Spinacz

 

W tym przypadku załącznik można otworzyć klikając dwukrotnie na symbolu spinacza. Jest to sposób alternatywny do metody opisanej wcześniej i występuje tylko w niektórych uchwałach. Aby uniknąć nieporozumień, najlepiej jest jednak stosować metodę opisaną wcześniej.

 

Załączniki w uchwałach począwszy od uchwały XXIV/154/12 znajdują się pod treścią uchwały - jako jeden plik pdf.

UWAGA!!! Z racji ograniczeń technicznych, w przypadku uchwał z załącznikami bardzo dużych rozmiarów załączniki są dostępne jako osobne pliki pobierane z BIP - są wtedy widoczne w tabeli uchwał, w polu "załączniki", tak jak to opisano w przypadku uchwał z lat 2010-2011.

 

UWAGA!!! Częstym przypadkiem jest próba otwierania załącznika poprzez kliknięcie łącza lokalnego, kóre znajduje się w wielu uchwałach, najczęściej starszych:

Łącze lokalne

NIE NALEŻY próbować otwierać załączników klikając na owe łącze, gdyż zawsze zakończy się to niepowodzeniem.

 

Wytworzył:
Krzysztof Radomski
(2012-04-25)
Udostępnił:
Radomski Krzysztof
(2012-04-25 11:53:29)
Ostatnio zmodyfikował:
Janas Maciej
(2014-09-19 11:20:12)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki    
 
liczba odwiedzin: 1642871